Memoriál V.Antošovského

 

 

 

Popis soutěže:
 

Memoriál Vlastimila Antošovského se pořádá zpravidla poslední červnovou sobotu v Areálu kultury a hřiště. Jde o soutěž hasičských družstev, která se skládá ze dvou disciplín: štafety a požárního útoku. Současně družstva bojují také o putovní pohár, který může získat pouze to družstvo, které se umístí na prvním místě tři ročníky po sobě.
 

Základní specifika soutěže (nejedná se o úplná pravidla):
Štafeta družstev se skládá z šesti netradičních disciplín. Družstvo má jeden pokus a za nesplnění úkolu se přičítají trestné vteřiny.
Požární útok se provádí s rozhazováním hadic a sáním do stroje. Vodní zdroj je pod úrovní terénu. Délka dopravního vedení je 2 hadice „B“.
 

 

  

 

 

 

Historie soutěží v Rozstání:
 

Historie vzniku memoriálu sahá až do minulosti 50tých let 20. století, kdy se v Rozstání konaly hasičské okrskové soutěže a tzv. námětová cvičení. V průběhu let se měnila místa konání např. na louce mezi dnešní palírnou a domem Vyroubalových, na louce za Filovými, na bývalém hřišti za hasičárnou a na louce u mlýna. Vždy se využíval jako zdroj vody přírodní zdroj (potok nebo vodní náhon). Nyní, kdy se několik let útoky odehrávají na přilehlé louce nad požární nádrží, je zdrojem vody zapuštěná nádrž pod úrovní terénu. Tím tradice sání zůstala zachována.

K soutěži neodmyslitelně patří i bohaté občerstvení a večerní taneční zábava. V minulosti se toto odehrávalo většinou v provizorních podmínkách. V průběhu 70 – 80tých let se postupně budoval dnešní kulturní areál. Zde vzniklo zázemí pro poskytnutí občerstvení i večerní taneční zábavu. Proto se soutěže přesunuly do těsné blízkosti tohoto areálu. Jak bylo v tehdejší době obvyklé, prakticky celé budování areálu prováděli hasiči a další organizace v obci, formou brigád, kdy materiál na výstavbu dodával tehdejší MNV.
Další hasičské soutěže se konaly v rámci Dětského dne. Jednalo se asi o čtyři ročníky. Potom v roce 1984 vznikla myšlenka pojmenovat soutěž na Memoriál Vlastimila Antošovského. Jednalo se tenkrát mimo okrskové cvičení o ojedinělou soutěž v širokém okolí.

 

 

 

Proč právě Memoriál Vlastimila Antošovského?

 

Jako připomínku na člověka, který byl se svoji dobrosrdečnou povahou všude oblíben, ochoten každému pomoci a předčasně nás opustil.
Narodil se 27.7.1933 v Brně. S rodiči a třemi sourozenci bydlel v Deblíně u Tišnova. V roce 1946 v jeho 13ti letech se přestěhovali do Rozstání. Po ukončení základní školy se u svého strýce vyučil zlatníkem. V letech 1953-1955 absolvoval základní vojenskou službu. Potom nastoupil do práce do n.p. Sandrik jako pasíř kovů. Od 1.6.1973 nastoupil k Veřejnému Požárnímu útvaru v Moravské Třebové kde pracoval jako hasič. Zde absolvoval základní kurz PO. V této profesi působil až do roku 1979.Od roku 1955 pracoval stále jako dobrovolný hasič v místní organizaci PO a také jako člen Okresního výboru SPO. Za tuto svou práci dostal několik vyznamenání, mimo jiné medaili Za mimořádné zásluhy od Federálního výboru SPO ČSSR. Několik let byl také poslancem MNV Rozstání.
Zemřel 14.9.1979
 

Na základě vyprávění pamětníků, dobových fotografií a se souhlasem paní Boženy Antošovské zpracoval Martin Pospíšil.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení